احمدی نژاد ازدواج اسلام امام خامنه ای بی حجابی تلوزیون جوانان حجاب حجاب اسلامی حضرت زهرا حقوق زنان خانواده دختر دختران رسانه ملی زن زناشویی زنان زن ایرانی زندگی زندگی مجردی زن سالاری زن مسلمان زن و شوهر سربازی شوهر شیعه صدا و سیما طلاق ظهور عشق عفاف فراماسونری فمینیسم قرآن مرد مردان مردم مرگ مشایی مهریه ولایت پسر پناهیان چادر

پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:
هرگاه کسی برای خواستگاری نزد شما آمد و دینداری و امانت داری او را پسندیدید، به او زن دهید؛ که اگر چنین نکنید، در روی زمین تبهکاری و فساد بسیار پدید خواهد آمد.
بحار الانوار؛ ج103، ص372، ح3
تازه های اهل بیت (ع)
یافت نشد
تازه های اجتماعی
یافت نشد
تازه های زندگی اسلامی
یافت نشد
آخرين هاي سايت
last posts
حدیث برگزیده
NEGAR
آخرين نظرات
Last comments
وقتی بیمه خسارت را می پردازد، دیگر دعوا چرا؟

نــــــــــــــــــگار : «آمارها بیانگر این است که جدا از آسیب‌های جانی و مالی که به خاطر تصادفات به راننده‌ها و خودروهای آنها وارد می‌شود، دست کم یک هزار و ۵۰۰نفر در سال به خاطر درگیری‌های ناشی از خشونت در رانندگی آسیب می‌بینند».
سایت فرهنگی و مذهبی نگار

به گفته روان شناسان پرخاشگری رفتاری است که از خشم و عصبانیت نشأت می‌گیرد. در انسان حالت هیجانی عصبانیت و پرخاشگری بر طبق نظریه تحریکی- شناختی ناشی از برداشت‌های متفاوت افراد از کلمات و مفاهیمی که به عنوان ابزار عصبانی کننده و توهین‌آمیز به کار گرفته می‌شوند، است.
در تهران صدها هزار خودرو در حال حرکت هستند و اگر این خودروها در بهترین شرایط نیز حرکت کنند، باز هم احتمال به‌وجود آمدن تصادف یا اتفاق‌های مشابه زیاد است. چه برسد به اینکه رانندگان بعد از تصادف دست به گریبان شوند، فحاشی کنند و به یکدیگر صدمه بزنند.
مجسم کنید توی ترافیک عصرگاهی پشت فرمان اتومبیل‌تان نشسته‌اید و خداخدا می‌کنید که گره ترافیک هر چه زودتر باز شود. در این بین یک راننده کم‌حوصله و به اصطلاح خودمانی زرنگ برای اینکه خودش را از این وضعیت نجات دهد سعی می‌کند ولو شده برای چند سانتیمتر از دیگران فاصله بگیرد که همین مسئله باعث برخورد او با خودروی شما می شود. چه کار می‌کنید؟
از اتومبیل خود پیاده می‌شوید و با ناراحتی می‌گویید: پدر بیامرز این چه طرز رانندگی است؟ یا مگه کوری؟ شروع به فحاشی می‌کنید؟ با او دست به یقه می‌شوید و باقی قضایا…
یکی از مشکلات موجود در جامعه شهری ما نبودن روحیه گذشت و سعه‌صدر در جریان حوادث رانندگی منجر به خسارت و ضرب و جرح است. متأسفانه فرهنگ خشونت در پی تصادفات رانندگی در تهران، نهادینه شده است و دلیل این موضوع را بعینه می‌توان بعد وقوع تصادف خسارتی جزیی و زمانی که دو راننده به جان هم می‌افتند و فحاشی می‌کنند بعینه مشاهده کرد. اینگونه حوادث در شهرهای بزرگ فراوان به چشم می‌خورد. واقعا ریشه این نابسامانی اخلاقی کجاست؟
چرا بعد از وقوع یک تصادف اشخاص کنترل عصبی خود را از دست می‌دهند و با کوچک ترین جرقه‌ای همانند آتشی سوزان برمی‌افروزند و تر و خشک را می‌سوزانند و زمانی که سرد می‌شوند تازه می‌فهمند چه اشتباهی مرتکب شده‌اند.
متأسفانه فرهنگ خشونت در جامعه در حال همه‌گیر شدن است. این فرهنگ از خانواده نشأت می‌گیرد و در جریان اجتماعی شدن فرد توسعه می‌یابد. هزینه بر بودن خسارت در تصادفات رانندگی نیز از طرف دیگر خود می‌تواند باعث از کوره در رفتن فرد راننده شود.
مقوله دعوا کردن پس از تصادف یک موضوع چند علتی است. شاید نداشتن ذخیره روانی و لبریز شدن کاسه صبر افراد تنها یکی از آن علل باشد چون در نقطه مقابل نیز می بینیم افراد پس از تصادف، با احترام از اتومبیل پیاده می‌شوند عذرخواهی کرده و اوراق بیمه را رد و بدل می‌کنند. در واقع می‌گویند علاوه بر خسارت مالی حاضر نیستیم به جسم یکدیگر نیز خسارت بزنیم.
شاید تیپ شخصیتی افراد، توانایی تحمل ناکامی‌ها و از همه مهم تر داشتن الگوهای عملی که در چنین موقعیت‌هایی نقش کلیدی را ایفا می‌کند، در نوع واکنش افراد در چنین موقعیت‌هایی دارای اهمیت فراوان باشد. از پسر یا دختر نوجوانی که می‌بیند والدینش تنها به خاطر پیچیدن یک خودرو جلوی اتومبیل خود، پیاده می‌شود و به فحاشی و کتک‌کاری با راننده مقابل می‌پردازد چه انتظاری می‌توان داشت؟
آنها والدین را الگوی عملی خود قرار می‌دهند و در موقعیت‌های مشابه مانند آنها رفتار می‌کنند.
به گفته روان شناسان پرخاشگری رفتاری است که از خشم و عصبانیت نشأت می‌گیرد. در انسان حالت هیجانی عصبانیت و پرخاشگری بر طبق نظریه تحریکی- شناختی ناشی از برداشت‌های متفاوت افراد از کلمات و مفاهیمی که به عنوان ابزار عصبانی کننده و توهین‌آمیز به کار گرفته می‌شوند، است. به همین دلیل ممکن است از دو فرد یکی در برابر شنیدن کلمه‌ای عصبانی شود ولی دیگری در برابر شنیدن همان کلمه عصبانی نشود. گروهی معتقدند که رفتار پرخاشگری ریشه در نبود فرصت یادگیری دارد، یعنی فرد به علت اینکه فرصت یادگیری و آموزش مدیریت خشم را نداشته، ناپخته است و نمی‌داند که نسبت به یک موقعیت چگونه عمل کند لذا ممکن است به صورت پرخاشگری از خود واکنش نشان دهد. گاهی رفتارهای پرخاشگرانه یک پاسخ دفاعی به وضعیت ناامنی است و فرد با حرکت پرخاشگرانه از خود دفاع می‌کند تا وضعیت ناامن را از بین ببرد.
بعضی از افراد نیز بعد از تصادف حاضر به معذرت‌خواهی نیستند. حال اگر مقصر هم باشند به جای ختم غائله بلافاصله به جای عقلشان از کلمات ناخوشایند و حتی از دستشان و نیروی بدنی استفاده می‌کنند و باعث وقایعی می‌شوند که گاه جبران خسارت آن مشکل است: برخی برای خودنمایی دست به اعمال خشونت‌آمیز می‌زنند. این افراد بدون توجه به حقوق دیگران، تنها خود را محور می‌دانند. این خود محوری و عدم توجه به حقوق دیگران مسئله‌ای است که گریبانگیر افراد جامعه شده است.
آمارها بیانگر این است که جدا از آسیب‌های جانی و مالی که به خاطر تصادفات به راننده‌ها و خودروهای آنها وارد می‌شود، دست کم یک هزار و ۵۰۰نفر در سال به خاطر درگیری‌های ناشی از خشونت در رانندگی آسیب می‌بینند. موضوع اصلی این است که رانندگان در برخی مواقع، به جای اینکه در زمینه راندن و هدایت خودرویی تلاش کنند که پشت فرمان آن نشسته‌اند، به دنبال کارهای دیگری هستند که بخشی از این کارها خشونت محسوب می‌شود.
از دیگر علل دعوا کردن پس از تصادف فشار روانی و ناراحتی است که به خاطر ضرر مالی وارد شده و البته پوشش ناکافی بیمه‌ها برای جبران این خسارت ذهن افراد را مشغول می‌کند.
حال سوال اینجاست زمانی که مسئولین ما با شفاف کردن قوانین و مقررات و ساده‌سازی دریافت خسارات مالی و بدنی بدون مراجعه به دستگاه قضایی و به طور کلی رفع مشکلات جامعه، چرا باید از خشونت استفاده کرد؟
همان طورکه می‌دانید در بیمه‌ خودرو و تعهد بیمه‌گر جبران خسارت وارد به خود وسیله نقلیه مورد بیمه است. به این معنی که به طور مثال بیمه‌گر با بیمه کردن وسیله نقلیه تعهد می‌کند چنانچه به علت هر یک از حوادث مشمول بیمه‌نامه بدنه اتوموبیل وسیله نقلیه بیمه شده سرقت و یا خسارتی در اثر حادثه و آتش سوزی وارد شود، خسارت وارده را جبران نماید. این نوع بیمه در بازار بیمه کشور به بیمه بدنه اتومبیل معروف است که جبران‌کننده خسارت‌های ناشی از حوادثی است که برای اتومبیل مورد بیمه اتفاق می‌افتد و به طور معمول در بیمه نامه‌های عادی شامل سه خطر اصلی (حادثه، آتش‌سوزی و سرقت) است.
بنابراین منطقی این است که بعد از تصادف ما نباید شاهد درگیری‌های لفظی و فیزیکی بین رانندگان باشیم ولی متاسفانه این اتفاق همچنان در گوشه و کنار پایتخت رخ می‌دهد؟
هر چند اگر پلیس بعد از وقوع تصادف به موقع در محل حاضر شود و محیط را کنترل کند مطمئنا از وقوع ترافیک، بوق‌های مکرر رانندگان دیگر خودروها که باعث تحریک اعصاب صاحبان خودروهای صدمه دیده و در نهایت درگیری‌های احتمالی رانندگان پیشگیری می‌شود.

موضوع : اجتماعی, مطالب گوناگون
شماره پست : 5659  ,   بدون ديدگاه  ,   نویسنده : modir

نوشته شده توسط modir

تبلیغات در نگار
ارسال نظر


  • نوشته‌های تازه

  • آخرین دیدگاه‌ها

  • بایگانی

  • دسته‌ها

  • اطلاعات